Chřestové pochoutky ze sklenice i mrazáku
Chřestová sezona je sice už dávno za námi, milovníci této zeleniny ale vědí, že si chřest mohou připravit i v průběhu celého roku. A těm, kteří o tom dosud neslyšeli, takové použití dnes přiblížíme.
Z nějakého důvodu je u nás chřest považujeme především za pochoutku pro labužníky a je součástí jídelních lístků luxusních restaurací - v těch obyčejnějších se s ním moc často nesetkáte. Chřest však rozhodně není žádnou novinkou, jeho lahodnou chuť a příznivé účinky na zdraví si užívali naši předkové už před pěti tisíci let, a to zejména v Číně a Egyptě. Za dob antiky se také těšil velké oblibě a dokonce byl doporučován ke konzumaci slavnými řeckými a římskými lékaři. Po pádu římské říše byl chřest zapomenut a znovu objeven až ve středověku Francouzi, u nichž si získal místo na královské tabuli.
Špičky lásky pro zdraví
Fakt, že konzumace chřestu prospívá našemu zdraví, se nedá popřít, vždyť ho vyslovil už římský lékař Galenos ve 2. století našeho letopočtu. Ale v čem je tak zdravý? Především obsahuje velké množství draslíku a folátů – látek důležitých pro těhotné ženy a osoby postižené Alzheimerovou chorobou. Také snižuje krevní tlak, podporuje krvetvorbu, bojuje proti cukrovce, ekzémům i akné, je močopudný. Chřest je dobrý nejen pro zdraví, ale také pro krásu – dopomůže nám ke zdravým a lesklým vlasům a nehtům i k čisté a pružné pokožce. Kromě těchto předností působí také jako afrodiziakum.
Chřest mimo sezonu
Čerstvý zelený či bílý chřest je bezpochyby skvělou potravinou, doba, po kterou je dostupný, je však velmi krátká. Jak tedy zařídit, abychom si ho mohli vychutnat celoročně? Asi nejlepší možností je nakoupení čerstvých výhonků a jejich následné uchování, a to buď zavaření, nebo zmražení. Vzhledem k vysokému obsahu vody v této zelenině je vhodnější zavaření, neznamená to však, že by chřest zmražený měl menší hodnotu.
Takto zakonzervovaný chřest můžeme využívat jako přílohu k masu a rybám či jako samostatný chod, do salátů, polévek i rizot. Jednou z mnoha výhod chřestu je široké spektrum pokrmů, do kterých ho můžete použít, a proto se nebojte experimentovat. My vám pro inspiraci nabízíme několik receptů.
Chřestové rolky
Plátky šunky, sýra nebo anglické slaniny si rozložíme na pracovní plochu. Podle chuti pomažeme majonézou, hořčicí či necháme nenamazané. Na každý plátek položíme jeden kousek sterilovaného nebo mraženého chřestu a balíme do rolky. Podáváme jako přílohu nebo předkrm, hodí se skvěle i jako malé pohoštění pro hosty na různé oslavy. Chřest a plítky šunky také můžeme zapéct do listového těsta.
Smažené chřestové tyčinky s omáčkou z Ricotty
Sterilovaný chřest po okapání obalujeme v mouce, rozšlehaném vejci a nakonec ve strouhance smíchané se strouhaným sýrem. Pro lepší chuť každý kousek obalíme ve vejci a strouhankové směsi ještě jednou a smažíme na pánvi nebo ve fritovacím hrnci. Smažené tyčinky přelijeme sýrovou omáčkou, kterou si připravíme z rozmačkaného sýru Ricotta, na který přilijeme trochu octa a oleje, přidáme na kousky nakrájená spařená rajčata a nasekanou bazalku. Opepříme, osolíme a na mírném plameni mícháme, dokud nám nevznikne hladká omáčka.
Pečený chřest s tymiánem
Mražený chřest vyskládáme do zapékací misky, posypeme čerstvým nebo sušeným tymiánem, osolíme, opepříme, přidáme nakrájený česnek a můžeme zakápnout olivovým olejem a citronovou šťávou. Pekáček vložíme do trouby předehřáté na 200°C a pečeme 10 minut, poté chřest obrátíme a pečeme ještě dalších 10 minut. Podáváme jako přílohu k masu nebo rýži či samostatně jako dietní chod.
Těstovinový salát s chřestem
Těstoviny uvaříme tak, jak jsme zvyklí, a smícháme s mraženým nebo sterilovaným chřestem nakrájeným na kousky. Z taveného sýra a mléka si vyšleháme jemný krém, do kterého vmícháme citronovou šťávu a nasekané bylinky.