Nákup a skladování chřestu
Koupit kvalitní chřest dokáže každý. Existuje několik základních znaků, podle kterých se čerstvý chřest pozná od staršího - a není to jen cena.
Chřestová sezóna není dlouhá - začíná většinou v druhé polovině nebo koncem dubna a končí v červnu. Chřest kupovaný v tomto období by tedy měl být čerstvý.
Jak kupovat chřest
Poznat a koupit čerstvý chřest není až tak složité. Výhonky čerstvého chřestu nejsou ovadlé nebo oschlé a nemají žádné skvrny nebo i jen náznaky plísní. Zaručeně čerstvý chřest poznáte, když výhonek vezmete do obou rukou a pokusíte se ho zlomit. Čerstvý chřest se neohne, ale skutečně rozlomí i jasně a zřetelně křupne. Další známkou čerstvosti je, když nehtem zatlačíte na řeznou plochu, která by měla být hladká a rovná. Pokud z řezu začne vytékat tekutina, je chřest čerstvý. Bílý chřest má také uzavřené špičky. Kvalitní výhonky chřestu jsou rovné a mají průměr přibližně 12 milimetrů.
Na kvalitě chřestu se negativně projevuje hlavně velká vzdálenost přepravy, vyšší teploty a také doba, po kterou je vystavený v obchodě. Důsledkem všech těchto okolností chřest dřevnatí a pro kuchyňské zpracování se pak stává nepoužitelný. Chřest by se měl do prodeje dostávat co nejrychleji, ideálně ještě v den sklizně.
Kvalitní čerstvý chřest má
-
nepoškozené výhonky
-
svěží vzhled
-
charakteristickou jemnou vůni
-
typické zabarvení
-
při ohnutí praskne
Mírně do růžova nebo fialova zbarvená hlavička u bílého chřestu nevadí, protože vzniká krátkým působením slunce při růstu chřestu. Chuťové, aromatické i výživné hodnoty se u takto zbarvených výhonků chřestu nemění.
Nekvalitní starší chřest je
-
nažloutlý až nahnědlý
-
zvadlý nebo i nahnilý
-
nepříjemně zapáchající
-
v místě řezu plesnivý
-
vyschlý až dřevnatý
Ve většině případů se jedná o chřest starší než jeden týden od sklizně a takový chřest zásadně nekupujeme, ani kdyby jeho cena byla téměř nulová.
Jak skladovat chřest
Období chřestu je možné prodloužit jeho správným uskladněním nebo i zamražením. Čerstvý chřest je velmi křehký a tak je potřeba s ním i při skladování zacházet velmi opatrně.
Uskladnění chřestu je jednoduché. Zabalený do vlhké utěrky vydrží v ledničce při teplotě 2 až 4° Celsia přibližně 4 dny. Může se také dobře uzavřít do mikrotenového sáčku a v tomto případě se doba skladování v ledničce při stejné teplotě 2 až 4°Celsia prodlouží na 5 až 7 dní.
Zamrazení chřestu prodlouží jeho sezonu až na půl roku. Po rozmrazení a kuchyňské úpravě od něj ale samozřejmě nelze očekávat takové chuťové a aromatické požitky jako u chřestu čerstvého.
Chřest se dá zamrazit dvěma způsoby. První je zamrazení neoloupaných a neuvařených výhonků. Při vyjmutí z mrazničky se výhonky opláchnou vodou, slupka povolí a poměrně snadno oloupe. Častěji se ale zamrazuje chřest oloupaný, spařený horkou vodou a ihned prudce ochlazený. Při dalším zpracování se zmrzlé výhonky vkládají ihned do vařící vody.